PL
PLN
0
JĘZYK
EN
PL
WALUTA

Jak produkowane są ubrania z konopi?

O czym przeczytasz w tym artykule?

  1. Uprawa konopi
  2. Roszenie
  3. Łamanie
  4. Odzielanie
  5. Czesanie włókien
  6. Przędzenie i nawijanie na szpulę
  7. Produkcja materiału
  8. Szybie ubrań

Uprawa konopi

Tysiące lat selektywnej hodowli konopi zaowocowało odmianami, które wykazują wiele cech: na przykład nadają się do określonych środowisk, czy szerokości geograficznych. Konopie są roślinami uniwersalnymi, odpornymi na zmieniające się warunki pogodowe. W związku z tym można je hodować praktycznie w każdej strefie klimatycznej, bez ryzyka wycinki lasów pod uprawy, czy zanieczyszczania środowiska pestycydami, jak to ma miejsce w przypadku bardzo rozpowszechnionej bawełny, która jest dość trudna w uprawie i wymaga stosowania ogromnej ilości środków chemii rolniczej i wody.

Czy wiesz, że wiele przeprowadzonych badań pokazało, że aż 50% wszystkich pestycydów generowanych z upraw, pochodzi właśnie z uprawy bawełny? A to przecież ona jest najczęściej wybieranym materiałem do produkcji odzieży. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie zdrowszych dla człowieka i środowiska alternatyw w przemyśle odzieżowym.

Jeżeli interesuję Cię temat ekologi we włókiennictwie, to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu pt. “Organiczne ubrania, czy wiesz, które są NAPRAWDĘ ekologiczne?

Dla nas jest to niesamowite, że plantacje konopi mogą być zakładane na różnego rodzaju ugorach i terenach zdegradowanych przez przemysłową działalność człowieka (których w XXI wieku przecież nie brakuje!). To wszystko dzięki konopnym zdolnościom do wzrostu w zanieczyszczonym środowisku oraz właściwościom oczyszczającym glebę i powietrze. W przeciwieństwie więc do typowych upraw włókienniczych nie tylko nie degradują środowiska naturalnego, ale przyczyniają się do jego oczyszczenia, zagospodarowując te obszary, które zostały już zniszczone przez ludzką działalność.

Coraz bardziej rozwijająca się wiedza na temat ekologii i życia według zasady ZERO WASTE przywraca powoli do łask znaną (ale zapomnianą) od wieków konopię i zaczyna doceniać jej szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, czy kosmetologii, jak i w przemyśle budowlanym, spożywczym i odzieżowym. To dzięki tak szerokiemu zastosowaniu, podczas uprawy konopi żadna z jej części się nie marnuje. Kwiaty i liście przeznaczane są do celów spożywczych, medycznych i kosmetycznych, podczas gdy z łodyg i części przyziemnych pozyskuje się włókna do wytwarzania odzieży i materiałów wykorzystywanych w budownictwie.

W przypadku konopi włókienniczej uprawia się odmiany później dojrzewające, aby umożliwić zwiększoną koncentrację celulozy w roślinie i jej większą wydajność w miarę upływu sezonu. To właśnie dlatego uprawa odbywa się bez konieczności stosowania takich zabiegów jak chociażby modyfikacje genetyczne, których negatywny wpływ na środowisko i człowieka nie został jeszcze do końca zbadany. Z tego też względu konopie sadzimy zwykle na wiosnę na półkuli północnej oraz na jesień na półkuli południowej, a dojrzewają one w ciągu około jednego kwartału. Rośliny przycina się kilka centymetrów nad ziemią i pozostawia na ziemi do całkowitego wyschnięcia. Najbardziej powszechną metodą zbioru jest zbiór mechaniczny, wykonywany przy użyciu specjalnych noży, które są dostosowane w ten sposób, aby jak najefektywniej przycinać konopie, nie marnując żadnej jej części. Tak pocięte zbiory układa się w rzędach do całkowitego wyschnięcia na okres kilku dni. Po tym tradycyjnie następuje roszenie, będące jednym z najistotniejszych etapów tworzenia włókien konopnych.

Roszenie

Proces podziału łodygi na włókna oraz część zdrewniałą, tzw. słomę, który odbywa się przy wsparciu procesów mikrobiologicznych. To one powodują rozpuszczanie się naturalnie występujących klejów roślinnych zwanych pektynami, wiążących poszczególne elementy łodygi. Jest to proces całkowicie naturalny, przy wsparciu występujących w naturze mikroorganizmów. To dzięki tym małym istotkom otrzymujemy włókno, które jest czyste i podzielne, a co za tym idzie, uzyskujemy z niego wysokiej jakości surowiec. W zależności od klimatu proces ten przeprowadzany jest na dwa sposoby.

Pierwszy odbywa się poprzez rozścielenie słomy konopnej na polu, gdzie czerpie wilgoć z ziemi. Ta metoda nie tylko jest prostszym rozwiązaniem, ale przede wszystkim znakomicie sprawdza się w naszym klimacie, który jest stosunkowo chłodny i wilgotny. W tym wypadku niezbędne jest regularne przewracanie nagromadzonej słomy, aby proces fermentacji przebiegał równomiernie.

Drugi ze sposobów odbywa się poprzez moczenie niewielkich wiązek słomy w naturalnych zbiornikach wodnych lub wcześniej specjalnie przygotowanych basenach z wodą.

Obydwa procesy łączy jednak to, że są one całkowicie naturalne, bez wykorzystania żadnych środków chemicznych, w przeciwieństwie do innych roślin włókienniczych, których przetworzenie często wiąże się z zastosowaniem środków chemicznych, bądź mechanicznych.

Można więc powiedzieć, że roszenie jest swego rodzaju kontrolowanym procesem psucia rośliny, gdyż mokra substancja organiczna podatna jest na fermentację. Taka fermentacja zastępuje mechaniczne oddzielanie włókien od surowej słomy. Określenie momentu wyroszenia słomy, czyli zakończenia procesu rozkładu pektyn przez drobnoustroje, zależy od ilości i jakości włókien. Rozpoznanie odpowiedniego momentu opiera się na obserwacji koloru (dobrze wyroszona słoma ma szary kolor z ciemnymi plamkami). Drugim sposobem na określenie gotowości słomy do dalszej obróbki jest łamanie.

Łamanie

Jest jednym ze sposobów określania gotowości słomy do dalszej obróbki, po procesie roszenia. Jest to niezwykle ważny etap w procesie tworzenia odzieży. To dzięki niemu udaje nam się zachować doskonałą jakość poszczególnych elementów rośliny, a co za tym idzie doskonałą jakość włókien. Jak to działa w praktyce? Jeśli w trakcie łamania zamiast trzasku i oddzielenia się włókna w postaci tasiemki, słoma będzie się zginać, jest to oznaką niedostatecznego wyroszenia. Taką słomę zbieramy w snopki, które następnie ustawia się w pozycji pionowej i odstawia do pełnego wyschnięcia. Tak przygotowana słoma trafia do kolejnego etapu wytwarzania włókna konopnego, jakim jest oddzielanie.

Odzielanie

Za pomocą tzw. trzepania następuje podzielenie słomy na włókno i paździerz. Paździerz to zdrewniała część łodygi, która na pozór mogłaby wydawać się odpadem, a w rzeczywistości oferuje wiele zastosowań. Być może nawet nie wiesz, ale paździerz jest wykorzystywany na szeroką skalę w przemyśle budowniczym, jako składnik nowoczesnych i ekologicznych betonów konopnych, o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, przeciwgrzybicznych i przeciwpożarowych.

Włókna z kolei używamy w przemyśle odzieżowym do produkcji odzieży, która jest niesamowicie lekka, a zarazem bardzo wytrzymała. Odporność, delikatność i naturalne właściwości grzybobójcze sprawiają, iż z włókna konopi wykonujemy ubrania, którymi możesz cieszyć się latami. Takie właściwości konopie nabywają w kolejnym procesie, jakim jest czesanie włókien.

Czesanie włókien

Na tym etapie następuje oddzielenie włókien krótkich od długich. Krótkie, o niższej jakości, stosowane są do produkcji odzieży roboczej, z kolei z długich włókien pozyskujemy doskonałej jakości materiał do produkcji naszych ubrań. Można więc powiedzieć, że czesanie oznacza usuwanie wszelkich zdrewniałych cząstek i dalsze wyrównanie włókien w ciągłe pasma, które później są przędzone i nawijane na szpulę. To przede wszystkim dzięki temu etapowi, włókna nabierają cienkości, przy jednoczesnej wytrzymałości, a co za tym idzie, Twoje ubrania zyskują swoją delikatną strukturę, która w kontakcie z ciałem, daje uczucie „drugiej skóry”. Czesanie nie tylko pozwala ostatecznie oczyścić włókno z drobnych cząstek, ale nadaje mu lekkość, co przekłada się na zdolności termoregulacyjne materiału. To dlatego nasze ubrania doskonale Cię grzeją zimą, a zarazem zapewniają uczucie przewiewności w upalne dni. To dzięki tej właściwości włókien konopnych, Twoja skóra może oddychać.

Przędzenie i nawijanie na szpulę

Na tym etapie, wyczesane wcześniej włókna, za pomocą specjalnych maszyn do przędzenia, przybierają ostateczną formę sznurka, który nawijamy później na szpule. Przędzenie polega na ciasnym skręceniu wielu włókien w jedną nić, dzięki czemu materiał jest niesamowicie wytrzymały. Jest to ostatni z etapów obróbki konopi. Przebyliśmy cały proces tworzenia, od rośliny zebranej na polu uprawnym, aż po wysokiej jakości nić, z której powstaje doskonały, czysty produkt o właściwościach antyalergicznych i grzybobójczych. Tak przygotowane nici są już gotowe do rozpoczęcia produkcji najbardziej ekologicznej odzieży dostępnej na rynku, która zapewni Ci komfort, swobodę oraz pozwoli zaoszczędzić pieniądze, bez obciążania środowiska naturalnego i marnowania surowców.

Produkcja materiału

Z nawiniętych na szpule nitek powstają materiały. W branży odzieżowej wyróżniamy dzianinę i tkaninę. Wielu producentów i sprzedawców mylnie używa tych pojęć zamiennie, podczas gdy różnica w ich produkcji jest znacząca. Już na wstępie pewnie domyślasz się, że polega ona na tym, że dzianiny są dziane, a tkaniny tkane. Oczywiście masz rację, ale co to oznacza w praktyce? Chodzi przede wszystkim o sposób splatania nitek. Tkaniny tworzy się ze splotu dwóch nitek, tzw. wątku i osnowy. Dzianiny z kolei powstają z jednej, bądź kilku nitek, tworzących przędze oczkowaną. Taki efekt następuje poprzez tkanie rządków, bądź kolumienek, które po złączeniu tworzą oczka.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, decydując się na materiał? Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, czym cechuje się każdy z nich. Dzianiny są sprężyste, dzięki czemu w dotyku sprawiają wrażenie bardziej miękkich. Ze względu na to łatwiej ulegają rozciąganiu. Tkaniny z kolei są sztywniejsze, ale przez to trwalsze i dłużej zachowują swój pierwotny kształt (nie wyciągają się). Z tego też względu dresy oraz inna odzież codziennego użytku, jak na przykład T-shirty, produkowane są najczęściej z dzianiny, podczas gdy pościel, spodnie, czy elegancka odzież są wytwarzane z tkaniny.

Szycie ubrań

Jest ostatnim etapem dzielącym Cię od zakupu doskonałej jakości ubrania. Bez znaczenia czy produkujemy bluzkę, spodnie, czy akcesoria, reguły są te same. Produkcja ma być jak najbardziej wydajna, z poszanowaniem materiału, tak by żadna jego część się nie zmarnowała. Dlatego produkcja odzieży konopnej, w imię zasady ZERO WASTE, ogranicza odpad produkcyjny do minimum bliskiego zeru. Odzież konopna sama w sobie jest delikatna, dlatego nie wymaga dodatkowego chemicznego zmiękczania, dzięki czemu proces nawet na ostatnim etapie pozostaje ekologicznym.

Więcej artykułów
My Cart
Adres dostawy
Metoda płatności
Podsumowanie
Produkty
354.00 PLN
Dostawa
darmowa
Łączny koszt
354.00 PLN
Twoje dane osobowe będą użyte do przetworzenia twojego zamówienia, obsługi twojej wizyty na naszej stronie oraz do innych celów, o których piszemy w naszej polityce prywatności.
Zapoznałem się i akceptuję regulamin wraz z pouczeniem o prawie odstąpienia od umowy.
Popraw błędy aby przejść do płatności
Zamów
0
Cookies
Chcemy Ci zaoferować produkty na najwyższym poziomie - dostosowane do Twoich potrzeb. Dlatego korzystamy z plików cookies, które są zapisywane w pamięci Twojej przeglądarki. Możesz zaakceptować lub skonfigurować pliki cookies.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji, przeczytaj naszą Politykę cookies
Cookies
Pliki cookies przetwarzamy w celu rozpoznania Twoich preferencji i sposobu korzystania z naszych serwisów, by oferować produkty i usługi dopasowane do Twoich potrzeb.
Twoja zgoda na korzystanie z plików cookies jest dobrowolna i w każdej chwili możesz ją wycofać. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies